Dünyanın en güzel kapıları 

Sarayların Demir Kapıları

Dolmabahçe Sarayı, İstanbul, Türkiye

Sultan Abdülmecid’in 1843 yılında sarayını Topkapı’dan taşımaya karar vermesi üzerine yaptırılan Dolmabahçe Sarayı, 1856 yılında tamamlandı. Böylesine süslü bir giriş kapısına sahip olan bu sarayın, Türkiye’nin en büyük ve gösterişli sarayı olması pek de şaşırtıcı değil. Boğaz kıyısında yer alan bina, Osmanlı padişahlarının son evi olacaktı. Geri durmadılar: Tavanları yaldızlamak için 14 ton altın kullanıldı ve dünyadaki en büyük Bohem ve Baccarat kristal avize koleksiyonuna sahip.

Place Stanislas, Nancy, Fransa

Regal Place Stanislas, Nancy’nin en önemli direniş noktası olan Fransız şehridir. Simgesel meydanın tarihi 18. yüzyılın ortalarına kadar uzanmaktadır ve ferforje kapıları Nancy’ye ‘altın kapılı şehir’ lakabını kazandırmıştır. Demir işçisi Jean Lamour tarafından tasarlanan yaldızlı girişler, meydanın kuzey ucundaki zafer takının güzelliğiyle uyum sağlıyor. Arc Héré, Mars ve Herkül gibi tanrıların kabartmaları ve heykelleriyle süslenmiştir. 

 

Buckingham Sarayı, Londra, Birleşik Krallık

Bromsgrove Uygulamalı Sanatlar Birliği’nden Walter Gilbert ve Louis Weingarten tarafından tasarlanan Buckingham Sarayı’nın yaldızlı korkulukları ve dövme demir kapıları, 1911’de George V’in hükümdarlığı sırasında dikildi. Kraliyet Arması da dahil olmak üzere uzunlukları boyunca çeşitli muhteşem dekorasyonlara sahiptirler. Kuzey Merkez Kapısı artık sarayın günlük girişiyken, Merkez Kapı (resimde) resmi törenler için kullanılıyor.

New Scotland Yard, Londra, Birleşik Krallık

Metropolitan Polis Merkezi’nin orijinal New Scotland Yard’ı, Victoria Embankment boyunca uzanan bir dizi süslü ferforje kapının arkasında yer almaktadır. Mimar Sir Reginald Blomfield tarafından tasarlanan ve 1904 yılında dikilen listedeki kapılar, şu anda Norman Shaw Binaları olarak bilinen bir çift kırmızı tuğlalı binanın önünde yer alıyor. Ünlü mimar Richard Norman Shaw tarafından Viktorya dönemi-Gotik tarzında tasarlanan binalar, 1890’dan 1967’ye kadar Met tarafından kullanıldı. Listelenen binalar bugün Avam Kamarası tarafından ofis olarak kullanılıyor.

Sather Kapısı, Kaliforniya, ABD

Sather Kapısı’nın süslü pirinç metal işçiliği, 1909’dan bu yana Berkeley’deki Kaliforniya Üniversitesi’nin ana kampüsüne giden öğrencileri selamlıyor. Güzel Beaux-Arts tarzı giriş kapısı, üniversiteye Jane K Sather tarafından merhum kocasının anısına verildi. zengin bir bankacı ve üniversite mütevelli heyeti. Sütunlarında dört çıplak erkek (hukuk, edebiyat, tıp ve madenciliği temsil eden) ve dört çıplak kadın (tarım, mimari, sanat ve elektrik) içeren yarım kabartma figürlerin yer aldığı sekiz panel bulunmaktadır. İlk kez ortaya çıktıklarında büyük tartışmalara neden oldular ve bu da Sather’ın onların kaldırılmasını talep etmesine yol açtı. Ancak onlarca yıl sonra rakamlar yeniden keşfedildi ve yeniden yerleştirildi.

Belvedere Sarayı, Viyana, Avusturya

Barok saray kompleksinin bu güzelliği, ziyaretçilerin, üzerinde arma tutan bir çift taş aslanın belirdiği büyük dövme demir kapılardan geçerek buraya yaklaştıkları andan itibaren hayranlık uyandırmasını sağlamıştır. Ünlü Barok mimar Johann Luckas von Hildebrandt tarafından Savoy Prensi Eugene için yazlık konut olarak inşa edilen üst ve alt saraylar, tertemiz peyzajlı bahçelerin her iki ucunda yer almaktadır. Artık müzelere ve sanat galerilerine ev sahipliği yapan Yukarı Saray şubat sonuna kadar kapalı, alt saray ise yenileme çalışmaları nedeniyle bir sonraki duyuruya kadar kapalı

St John Vaftizhanesi, Floransa, İtalya

Floransa’daki Aziz Yuhanna Vaftizhanesi’ne açılan bir çift yaldızlı bronz kapıya, Michelangelo tarafından Cennetin Kapıları adı verildiği söyleniyor. Rönesans başyapıtı, kapının 10 dikdörtgen paneline Eski Ahit’ten sahneleri tasvir eden heykeltıraş Lorenzo Ghiberti’nin eseriydi. Bronz dökümü yapmak için çığır açan teknikler kullandı; bu, onu 20 yıldan fazla süren özenli bir süreçti. Başlangıçta kuzey girişi için tasarlanan bu yapılara doğu girişinde, Duomo’nun karşısında gururla yer verildi. Orijinal kapılar 21. yüzyılın başlarında restore edildi ve şu anda Museo dell’Opera del Duomo’da bulunuyor. Kopyaları bugün Vaftizhane’de duruyor.

Warrington Belediye Binası, Cheshire, Birleşik Krallık

Bu altın kapıların bölgesel bir belediye binası için oldukça büyük olduğunu düşünüyorsanız haklısınız. Bugün, kanatlı Nike figürleriyle tamamlanan II. Dereceden koruma altındaki zarif kapılar, kendisi de güzel bir Georgian malikanesi olan Warrington Belediye Binası’nın girişini süslüyor. Ama başlangıçta kraliyet ailesi için tasarlanmışlardı. Bunlar, Kraliçe Victoria’nın Norfolk malikanesi Sandringham’a satılması amacıyla 1862 Uluslararası Sergisi için yapıldı. Ancak çeşitli nedenlerden dolayı satış başarısız oldu ve Warrington belediye meclisi bunun yerine indirimli kapıları kapattı. Buna uygun görkemli bir açılış töreni gerçekleştirildi.

Admiralty Arch, Londra, İngiltere, Birleşik Krallık

Londra’nın Admiralty Arch’ı, Buckingham Sarayı’na doğru uzanan yol olan The Mall’a giden muzaffer giriş kapısıdır. 1912’de tamamlanan kavisli taştan yapılan şekerleme, Kraliçe Victoria’nın anısına inşa edildi ve üçlü kemerle tamamlanan neoklasik tasarımı, mimar Sir Aston Webb’in vizyonuydu. Onlarca yıldır askeri kutlamalardan kraliyet doğum günlerine kadar birçok etkinliğin odak noktası oldu.

Burghley Evi, Lincolnshire, İngiltere

Britanya’nın en iyi dönem mülklerinden biri olan Burghley House, Tudor sanatı ve mimarisinin hazinesidir. Görkemli konağın tasarımı, Kraliçe I. Elizabeth’in Lord Yüksek Haznedarı William Cecil tarafından tasarlandı ve bugün hala Cecil ailesine ait. Mülkte ve çevresindeki park alanında çok sayıda güzel kapı var, ancak bir tanesi öne çıkıyor: konağın heybetli batı cephesindeki muhteşem Altın Kapı. 1693 yılında Fransız Huguenot demir işçisi Jean Tijou tarafından tasarlanan süslü kapının iki yanında dört adet uzun sekizgen taret bulunmaktadır.

Onur Kapısı, Versailles, Fransa

Versailles Sarayı’nın cour d’honneur avlusunun girişini belirleyen orijinal ferforje ve altın varaklı kapının tam bir kopyası,   orijinalinin Fransız Devrimi sırasında yıkılmasından 200 yıldan fazla bir süre sonra, 2008 yılında dikildi. Tarihçiler ve uzman zanaatkarlar, 1680’lerde Jules Hardouin-Mansart tarafından inşa edilen karmaşık ve heybetli giriş yolunu titizlikle yeniden yarattılar. Kral Louis XIV’e gönderme yapan fleur de lys ve çapraz büyük harfler de dahil olmak üzere çeşitli şekillerde işlenmiş 100.000’den fazla altın yaprakla kaplıdır

Catherine Sarayı, Puşkin, Rusya

Büyük Catherine’in görkemli yazlık evi Catherine Sarayı’nın Rokoko tarzı gösterişliliği büyüleyicidir. Sarayın giriş kapıları özellikle göz alıcıdır; çizgili sütunları ve ayrıntılı yaldızlı detaylarıyla binanın parlak mavi-beyaz cephelerini yansıtır. İmparatoriçe’nin selefi I. Catherine için 1717’de St Petersburg yakınlarındaki kasabada inşa edilen geniş kraliyet oyun alanına uygun bir giriş yolu oluşturuyorlar.

Ferforje bahçe kapıları

www.temirci.art