Mimaride Kapının Önemi

Kapı

Giriş kapıları; evinizin güvenliğini sağlayan aynı zamanda görselliği, tarzı modeli ile hakkınızda ilk intibanın oluştuğu en önemli mimari unsurlardan biridir.  

Ev dekorasyonlarında dış cephe içinde değerlendirilen giriş kapıları evin mimari yapısına göre doğrudan dışarı açılabildiği gibi bahçe giriş kapısı olarak da tasarlanabilir. Kullanım türüne göre farklı tasarımlara sahip olan giriş kapısı genel olarak ferforje, ahşap, çelik gibi farklı malzeme ve farklı tarzlarda tercih edilmektedir.

 Giriş kapısı seçerken dikkat etmeniz gereken birçok nokta vardır. Bu noktaları özetleyecek olursak; güvenlik, estetik, görsel özellik, kullanılan malzeme, fiyat ve performans gibi konular öncelik sırasına göre sıralanır. Günümüzde güvenlik birinci sırada yer aldığı için evlerin giriş kapısı sınırsız modelleri ile Ferforje kapı tercih edildiği gözükmektedir. Bu tür kapılar yüksek dayanımı ile güvenlik konusunda zaaf oluşması önlenmektedir. 

Düz demir kapı modelleri
Ferforje Bina Villa Kapısı, Bina Kapısı Modelleri, Apartman demir Kapıları Fiyatları, Savfer Metal, İstanbul

Ferforje kapı; kullanılan malzeme miktarına, modeline ve işçiliklerine göre, fiyatı belirlenen ve güvenlik konusunda kusursuz olan bir giriş kapısı modelidir. 

Modern teknoloji ve tasarım imkanları sayesinde istenildiği gibi üretilebilen kapılar estetik modelleri ile evinize değer katmaktadır. 

Demir kapılar, cam, ahşap ve metal malzemelerin birleştirilmesi ile de geleneksel, klasik ve modern tasarımlara sahip çeşitli seçenekler sunan modelleri imal edilebilmektedir. Demir kapılar; ana gövdesi çelik kullanıldığı için güvenli olan, kullanılan kilit sistemleri ile güvenlik zaafını tamamen ortadan kaldıran bir kapı türüdür. Bina kapısı iki farklı kilit sistemine sahiptir. 

Son derece güvenli olan demir kapılar fiyatları ile de tercih edilir hale gelmiştir. Tasarım türüne göre farklı malzeme kullanılması maliyeti ve işçiliği artırdığı için satış fiyatları geniş bir aralığa sahiptir. Bina kapısı giriş alanını dışarıdan etkileyici ve görsel hale getiren bu kapılar modelleri güvenliği en üst düzeyde sağlamak için sağlam ve kaliteli kilit sistemleri kullanılmaktadır. 

Görsel olarak göz kamaştırıcı güzelliğe sahip olan bu kapılar dekorasyon bütçesine göre tercih edilebilir. Eğer bütçeniz sınırlı ise çelik kapı modelleri içinde yer alan ve ucuz çelik kapı modeli olarak bilinen kapılar tercih edilebilir. Ucuz çelik kapı modellerinde daha az çelik malzeme kullanılması ve kullanılan kilit sistemlerinin kalitelerinin orta seviye ve altı olması evinizin güvenliğini de düşürmektedir. Bu durum her ne kadar bütçenizi koruyarak dekorasyon yapmanızı sağlasa da evinizin güvenliğini tehdit etmektedir.  Öncelik olarak güvenlik mi dekorasyonun maliyeti mi olduğunu belirleyerek seçiminizi yapmalısınız. 

Kapı tasarımları bittikten sonra kaliteli kilit sistemleri kapıya monte edilerek evinizin güvenliği sağlanmaktadır. Bütçe konusunda sorun yaşamıyorsanız elektronik kilit sistemleri ile birlikte manuel kilit sistemleri birbirine entegre şekilde kapıya monte edilir. Çelik kapı modellerinde kullanılan çift kilit sistemi ferforje kapı modellerinde de kullanılmaktadır. Kapı tasarımları ve estetik özelliklerin üst düzeyde olması öncelik olarak belirlenmiş olsa da güvenlik konusu da bir o kadar ön planda olmaktadır.

Evinizi dekore ederken veya yenilerken giriş alanlarının görsel olarak sizi mutlu etmesi adına doğru bir giriş kapısı seçimi yapılması mecburidir. Dekorasyon bütçenize göre kapı modellerinden birini tercih edebilir veya görsel olarak evin en etkileyici alanını dekore etmek isterseniz cam özellikli bir giriş kapısı da tercih edebilirsiniz. Giriş kapısı tercihi yaparken evinizin mimarisi ve giriş alanında yer alan mobilyaları göz önünde bulundurmalısınız

Ferforje giriş kapısı tercih ettiğinizde evin güvenliği konusunda hiçbir sorununuz kalmayacaktır. Ferforje kapılar kullanılan kilit sistemleri ve kapı tasarımı içinde gizlenmiş olan metal profiller sayesinde hırsızlığa karşı evinizi korurken modern veya klasik tasarımları ile ana giriş alanını muhteşem bir alan haline getirebilirsiniz.

Ferforje bina giriş kapıları evinizin güvenli bir ev olmasını sağladığı gibi görsel olarak da sizi en iyi şekilde temsil edecektir. Cephenize uygun renklerin tercih edilmiş olması dekorasyonun kusursuz ve etkileyici olmasını sağlayacaktır.

Ferforje kapı modelleri genellikle bahçesi olan evler için tercih edilen kapı modelleridir. Bu genelleme dışında kalan ve doğrudan evin içine açılan giriş alanlarında da kullanılan ferforje kapılar modern tasarımlara sahip olduklarında göz kamaştırıcı giriş alanı oluşturmanıza katkı sağlayacaktır. Ferforje kapı fiyatları tasarımına göre kullanılan malzeme ve işçiliğin yoğunluğuna bağlı olarak değişiklik göstermektedir.