Fransız Balkonları

Fransız balkonları, günümüzde sıklıkla tekrar edilen ve oldukça dar bir yapısı olan balkonlara verilen isimdir. Fransız balkon çeşitleri nelerdir?

Fransız balkon ferforje
Fransız Balkon Ferforje korkuluğu

Mimari olarak bir işlevi olmayan ancak süsleme ve dekorasyon anlamında önemi bulunan balkon grubuna verilen isim Fransız balkonudur. Fransız balkonu olgusu Paris’teki mimari anlayışı yansıtmaktadır.

Fransız balkonu olduğu gibi İtalyan, Amerikan ve Rus balkon çeşitleri de bulunmaktadır. Mimari öğeler arasında oldukça popüler bir konumda olan Fransız balkon kullanımı son yüzyıllarda giderek artmaktadır. 

Fransız Balkonu Nedir? 

Fransız balkonları, bir mimari öğe olup modern konutlarda sıkça karşılaşılmaktadır. Pencere önüne yerleştirilmiş yaklaşık 50 cm uzunluğunda olan çıkıntılara verilen isim; Fransız balkonudur. Fransız balkonun arkasında kalan pencere, tavandan yere kadar uzanan büyük ölçekli ve tam boy pencerelerdir.

Fransız balkon çeşitleri kullanılan malzeme ve tekniğe göre değişmekte olup; dekor amacı ile kullanılmaktadır. İmar yönetmeliğine dahil edilmeyen Fransız balkonların güvenliğini genellikle ferforje korkuluklarla sağlanır

Fransız balkonlar sadece dekor amacı ile kullanılmakta olup; sandalye, masa ve diğer balkon aparatlarının sığmayacağı ve genellikle tek kişinin sadece ayakta durabileceği küçük ölçülerde yapılmaktadır. 

Fransız Balkon Çeşitleri

Fransız balkon çeşitleri tercih edilen malzeme ve tekniğe göre farklılık gösterir iken aynı zamanda kalitesine göre de değerlendirilmektedir. Genellikle demir kullanılmakta olup ferforje olan Fransız balkonlar da mevcuttur. 50 santimetreden daha büyük ya da geniş olmayan Fransız balkonlar sadece görüntü olarak kullanılabilmektedir.

Pencerelerin tam olarak açılabilmesini hedefleyen Fransız balkonlar, modern ve şık bir görünüm kazandırdığı düşünüldüğü için de sıkça tercih edilmektedir. Paris’te sıklıkla tercih edildiği ve dekor amacı ile kullanıldığından dolayı bu balkon çeşidine mimari olarak Fransız balkonu ismi verilmiştir.

Çiçek ve saksı gibi süsleme aparatları ile donatılarak binanın dış görünümünün mükemmelleştirilmesi hedeflenmektedir.