Fransız Demirciliği

Fransız Demirciliği

Fransız Demirciliği; Dövme demirden mimari yapı ve süs eşyalarından (korkuluklar, parmaklıklar, rampalar veya sanat eserleri) oluşan demir işleri.

Demir işleme tekniklerinin getirdiği gelişmelerle eş zamanlı olarak, daha hafif ve daha dayanıklı olan demir işçiliği, binaları güvenli kılan ahşap veya taş korumaların yerini aldı;

Demir işçiliği, teknik araçlara- çekiç ve örs- demir işlemek için teknik bilgilere sahip olan yerel zanaatkârların üretimlerini kapsar.

Temelde faydacı bir meslek olan demirciliğin eşsiz örnekleri, hâlâ pek çok yapıda işlevlerini devam ettirerek, varlığını sürdürmektedir.

Sanatsal Demir İşçiliği

Bir dizi sanatçı metal işçiliğine dâhil oldu. Kamu kurumlarına, katedrallere, saraylara, soyluların veya üst sınıfın prestijli konutlara yönelen taleplerini iyi değerlendirdiler.

Paris’in Notre-Dame kapılarında Orta Çağ Fransız demirciliği görülebilir

XIII ve özellikle XIV. Louis döneminde, Fransız demir işçiliği en yüksek mükemmellik seviyesinin zirvesine ulaştı.

1788’de mimar Verniquet, bahçesine bir çardak yaptırdı. Bu binalardaki ilk metal yapılardan biridir.

17. yüzyılda İngiltere, demir işçisi Jean Tijou’nun gelişinin ardından demir işçiliğinde güçlü bir gelişme yaşadı. Bu Protestan Fransız zanaatkâr, III. William’ın güvenini kazandı. Hampton Court Palace’nin kapılarını onun eseridir.

18. yüzyılın sonunda ortaya çıkan Rokoko tarzı, demir işçiliğine olan ilgiyi canlandırdı. Nancy’deki Place Stanislas’ın Jean Lamour tarafından yapılan ızgaraları bu üretimlere bir örnektir.

Art Nouveau akımıyla birlikte dekoratif sanatlar ve demir işçiliğinde Fransa ve Belçika’da muhteşem bir canlanma yaşadı. Art Nouveau tarzı, halka açık bahçelerden Paris Metrosu girişlerindeki bitki motifli demir işçiliğini geliştirmek için dökümhanenin olanaklarından da yararlandı.

Ünlü Fransız Demir Sanatçıları

Jean Beren, Pierre François Marie Boulanger, Edgar Brandt, Hector Guimard, Gyula Jungfer, Paul Kiss, John Lamour, Daniel Marot, Alessandro Mazzucotelli, Gilbert Poillerat, Jean Prouve, Emil Robert, Raymond Subes, Adalbert Szabo, Jean Tijou, John Veyren, Richard Georges Desvallières, André Valentin,