Metal İşleri

Sanayi devrimiyle birlikte, teknolojik ilerleme, üretimdeki artış ve maliyetlerdeki düşüş demir ve çeliğin yapılarda yaygın kullanımını mümkün hale getirmiş, büyük köprüler, istasyonlar ve gökdelenler çelik kullanılarak yapılmaya başlanmıştır. Bu yapıların pek çoğu bugün hala ayaktadır. Şeffaflık, hafiflik, ve seçkinlik bu yapıların ortak özelliğidir. Günümüzde bu özellikleri güçlülük ve sağlamlıkla bir araya getiren başka bir yapı malzemesi de bulunmamaktadır.
Çelik ile daha hafif, ferah, az sayıda ve daha küçük taşıyıcı kolonlarla, daha geniş ve daha fazla kullanım alanı olan bir bina tasarlayabilirsiniz. Betonarme binayı inşa etmek daha uzun sürer, Buna karşılık çelikte daha hızlı ve daha az iş gücü ile yapı çok daha çabuk tamamlanır.
Türkiye’de çelik yapı teknolojisi, özellikle imalat ve montaj alanında oldukça ileri ve rekabetçi bir bünyeye sahiptir. Bugün Türkiye’de bu alanda faaliyet gösteren firmaların yurtdışı projeler için uzmanlık ihraç edebilmesi de bunun göstergesidir.

Çeliğin yapılara sağladığı avantajlar
Çelik, taşıyabildiği yüklere oranla en hafif yapı malzemesidir. Bu da deprem riski açısından hayati değere sahip bir özelliktir.
Çelik, üzerine aşırı yük gelirse eğilir, bükülür, fakat kırılmaz. Betonarme yapılarda esneklik ve bükülebilirliği “betonarme demiri” denilen şekliyle kullanılan çelik vermektedir . Çelik taşıyıcıların her zaman görülebilir ve erişilebilir olması yapı kontrol alanında daima denetlenebilirlik gibi bir güvence getirmektedir. Her bir çelik parçası fabrikada üretiminden başlayarak kalite, boyut, fiziksel özellikler konusunda belgelidir. Çelik bir yapıyı istediğiniz her an kontrol edebilirsiniz.

Hız ve tamir olanağı
Taşıyıcıların açıkta ve erişilebilir olması çelik iskeletin işlenebilirliğini kolaylaştırır. Şekil değiştirmiş parçalar doğrultulabilir veya yenileriyle değiştirilebilir. Tüm bunlardan sonra yapının tamir görmüş olduğu belli olmaz; taşıyıcı sistem eski sağlamlığına ulaştığı gibi eski görünümünü de korur.

Deprem riski açısından üstünlük
Depremin yaratacağı ivmeyi kontrol edemeyiz ancak binanın kütlesini hafif malzemeler kullanarak yarı yarıya azaltabiliriz. Hafifletilerek yükü azaltılan taşıyıcının ayakta kalabilmesi için, yapıyı oluşturan malzemelerin de bu yükleri esneyerek, eğilip bükülerek ama kırılmadan karşılayan, enerjiyi yutabilen bu özelliği, ancak çelik yapılarda görülür.

Yüzde 100 geri dönüşüm
Çevresel etki açısından çelik üretiminin toplam kirlilik oranları çok düşük olduğu gibi ürünler de tümüyle geri dönüşümlüdür.

Korten Çelik
Çeliğin bir türü olan COR-TEN diğer adıyla “Eskitme Çelik” birkaç yıl boyunca hava şartlarına maruz kalsa da doğal olarak paslanır, pas patine gibi özel bir tabaka oluşturur. Malzemeyi daha fazla korozyona karşı koruyan bu pas kaplama sayesinde doğal olarak dayanıklıdır. Hava şartlarından oluşan oksitlenme ve paslanma etkilerine karşı direnir. Yıpranmış görünümü özel inşaatlarda, çelik imalatlar ile çalışan sanatçı ve tasarımcı mimarlar için kullanımı tercih edilir bir malzeme olmuştur.
Mimari ve serbest form yapılar, endüstri ürünleri, cephe ve kanopiler gibi alanlarda yaptığımız çalışmalarımızı inceleyebilirsiniz.

CNC Lazer Kesim
Anahtar kelimeler: CNC kesim ferforje desenleri, ferforje desenler, ferforje paravan, lazer kesim köprü korkuluğu modelleri, lazer kesim motifler, Selçuklu motifleri, Osmanlı motifleri, lazer kesim dekoratif paneller, lazer kesim cephe panelleri.
Lazer kesim; Demir, çelik, paslanmaz ve metal malzemeleri kesmek için tercih edilen endüstriyel ve yapısal üretim için kullanılan bir teknolojidir. Mühendislikte, mimaride ve sanayide rahatça kullanılabilmesi lazer kesime olan ilgiyi oldukça arttırmıştır. Endüstriyel lazer kesiciler, düz levha malzemelerin yanı sıra profil ve boru malzemeleri kesmek için de kullanılır. Lazer ile yapılan kesim işlemlerinde aparattan, kalıptan ve zamandan tasarruf sağlanır. İnsan faktöründen kaynaklanan hatalar azalmış olur.