Almanlarda Demircilik

Almanlarda Demircilik

Almanlarda Demircilik; Almanya’da Romanesk dönemde demir yerine bronz tercih ediliyordu; Dolayısıyla demir işçiliğinin en eski örnekleri Fransa ve İngiltere’dekilerden daha sonradır. İlk demir Izgaralar, dikey çubuklar arasındaki boşlukları dolduran C-kaydırmalarla Fransız işinin taklitleriydi. 14. yüzyıldan önceki kapı menteşelerinin tipik örnekleri Kaisheim, St. Magnus Kilisesi, Brunswick ve St. Elizabeth Kilisesi, Marburg’dakilerdi . BoyuncaAlmanya’daki Gotik dönemde, tasarımın temeli doğal bitki örtüsünün taklit edilmesiydi.

14. yüzyılda demir işçiliğinde belirgin yeni bir gelişme olmadı. Smiths çabalarını çoğunluklamenteşeler. Bu döneme kadar özenle hazırlanmış menteşelerin tek motifi asmaydı; ancak Ren nehrindeki Schloss Lahneck’tekiler gibi düz, baklava biçimli yapraklar tanıtıldı.

15. yüzyılda ızgaralar daha popüler hale geldi. En iyi örneklerden biri, Magdeburg Katedrali’ndeki Bavyera Piskoposu Ernst Anıtı’ndaki (1495), ayrıntılı Gotik oymalar, dokuz sütun ve bir korniş ile ızgaradır. Menteşelerde beşparmakotu, Orb, Oppenheim ve Magdeburg’da olduğu gibi dörtlü yaprağın yerini aldı. Erfurt Katedrali, asma deseninin enterpolasyonlu olduğu dikkate değer menteşelerle zenginleştirildi rozet ve armalarla donatılmıştır. Evlerin menteşeleri genellikle düz kayış tipindeydi, ancak süslendiğinde üst üste bindirilmiş sac katmanlarından oluşuyordu. O zamanlar Avrupa’nın diğer bölgelerinde olduğu gibi, delinmiş saclar, Gotik pencerelere çok benzeyen, yarı mimari nitelikte oyma şeklinde şekillendirildi. Delinmiş süslemeler ve bükülmüş çubuklar genellikle ızgaralar oluşturmak için birleştirilir ve uçları karmaşık yaprak formlarına dönüştürülür.

Rönesans döneminde Almanya’da demir işçiliği her yerde ve her amaç için kullanılıyordu: kiliselerdeki paravanlar, pencere ızgaraları, soba korkulukları, kapılar, çeşme korkulukları, kuyu başları, mezar haçları, kapı tokmakları, kulplar, kilitler, demir tabelalar ve küçük tabelalar için. Evsel kullanıma yönelik nesneler. Smith’ler kendilerinin tasarımcılarıydı ve çoğunlukla karmaşık planlar yapıyorlardı. Cihazlar yalnızca bunları gerçekleştirme becerilerini göstermek için kullanılır. Sorunlarına sınır koymuyorlar ve manipülatif mükemmellik söz konusu olduğunda, Alman demirciler Avrupa’nın en önde gelenleriydi. Ancak işçilikleri şüphesiz zekice olsa da tasarımları sıklıkla istikrar eksikliği ve isyan çıkarma eğilimi gösteriyordu. Bu nedenle, en etkileyici eserlerinin birçoğu büyük ölçüde panelleri ayrıntılı, iç içe geçmeli kaydırma işçiliğiyle doldurmaktan oluşuyor ve yapısal ve koruyucu güç duygusu eksik.

Almanya’nın güney kesimlerinde çok sayıda demirci işi bulunmaktadır. Dairesel kesitli demir çubuklar en sık kullanıldı ve en yaygın özellikler, iç içe geçmiş çubuklar ve taç yaprakları ve bükülmüş merkezleri, yaprakları veya insan kafaları olan çiçeklerin uçlarıdır. Tüm bu özellikler neredeyse tekdüze tekrarlarla ortaya çıkıyor, becerinin yanı sıra hayal gücü ve tasarım anlayışı eksikliğine de tanıklık ediyor. Stil, Augsburg, Nürnberg, Frankfurt, Salzburg, Münih ve Innsbruck gibi birçok Alman ve Avusturya şehrinde incelenebilir.

Almanlarda Demircilik

Alman demirci, kapı tokmaklarına ve kulplarına çok önem verdi, onları delikli ve kabartmalı rozetlerle kapattı ve çok karmaşık mekanizmalara sahip kilitler tasarladı. Alman etkisi İsviçre, Avusturya ve Çekoslovakya’da kendisini güçlü bir şekilde hissettirdi.

Barok ve Rokoko dönemleri, Alman Orta Çağ veya Rönesans demir işçiliğini aşan ayrıntı mükemmelliğiyle öne çıkıyor. Smiths, ferforjeyi sanki mümkün olan her yerde abartılı formlarda kullanılması amaçlanan plastik bir malzemeymiş gibi kullandı. Bazı örnekler Zwiefalten, Weingarten ve Klosterneuburg’dadır. 18. yüzyılın sonlarında ve 19. yüzyılın başlarında, Almanya’da, özellikle 1804’te kurulan Prusya kraliyet dökümhanesinde olağanüstü kalitede dökme demir işçiliği üretildi.